18. 1. 2015

10 dôvodov, prečo by ste si mali prečítať Upírsku Akadémiu

Ahojte! :) Včera som dočítala posledný diel Vampýrskej akademie a musím povedať, že to bola vážne úžasná séria. Ešte teraz z nej mám skvelé pocity, a myslím, že ešte dlho budem mať. Chcela som napísať nejakú "hromadnú recenziu", kde by som zhrnula všetky diely, ale tá by pravdepodobne obsahovala príliš veľa spoilerov. :D Takže som sa rozhodla, zatiaľ,
len pre tento článok, v ktorom vám zhrniem, prečo si musíte túto sériu určite prečítať. :)

1. Všetko je premyslené do toho najmenšieho detailu
Každá udalosť, ktorú dej prinesie, má nejaké vysvetlenie, aj keď naň prídeme možno o dosť neskôr. Ale všetko pekne do seba zapadá ako puzzle. Autorka si to všetko dobre premyslela a nikde nenechala medzery, ktoré by v nás vyvolávali otázniky. Odviedla vážne skvelú prácu.2. Neobyčajný svet upírov
Aj napriek tomu, že je to séria o upíroch, aj v tomto autorka odviedla skvelú prácu. Vytvorila úplne niečo nové. Svet upírov - Morojov, dhampírov a strigojov - zasadený do sveta ľudí. Ale nie každý upír je rovnaký ako ten druhý. Morojovia sú tí, ktorí sa živia krvou, ale na slnku nezhoria, dhampýri vznikajú síce zo vzťahov medzi Morojmi a ľuďmi, ale neživia sa krvou a strigojovia sú tí zlí. Sú nemŕtvi, živia sa krvou, no a jediní, ktorí na slnku zhoria.
No a aby to nebolo len o upíroch, ľudia nebudú chýbať.

3. Hlavná hrdinka Rose nie je jednou z tých hrdiniek, ktoré by ste najradšej nakopali do zadku
Dhampírka Rose má síce len 17, ale správa sa na svoj vek veľmi rozumne. Občas má síce náladu sedemnásťročnej tínedžerky, ale vždy je rozumná, čestná, obetavá a dosť často sa vrhá do nebezpečenstva bez rozmýšľania.

rose-hathaway

4. Hlavný hrdina Dimitri nie je zase len taký obyčajný Rus, doslova vám vyrazí dych
Čo by to boli za knihy, keby sa v nich neobjavil sexy hrdina? :D
Aj čitatelia, teda čitateľky, musia byť aspoň platonicky zamilované. :D


5. Priateľstvo, ktoré neprekoná ani samá smrť, ale ho ešte viac posilní
Priateľstvo tu môžeme vidieť na každom kroku, a nielen to medzi Lissou a Rose. Ich priateľstvo je síce svojím spôsobom vynímočné, ale aj v tých ostatných nachádzame pocit súdržnosti, obetavosti a pocit toho, že bez priateľstva je život prázdny.


6. Láska, ktorá je zamotaná tak, ako samotný vývoj udalostí
Aj ja som len dospievajúca osoba, takže čítať o románikoch iných ma baví.
No... a potom sa stane, že sa aj ja zamilujem. :D


7. Akčnosť a napätie (skoro) za každým rohom budovy
Síce sa autorka v knihách venuje aj vzťahom, ale v každom dieli je mnoho akčných scén. Tie sú také originálne a skvelo čitateľovi popísané, že vás to proste núti čítať a čítať.

image

8. Optimizmus, vtipné hlášky, ... ako čerešnička na torte alebo priblblý úsmev na tvári
Napriek množstva akcie autorka túto knihu nepripravila ani o vtipné scény či hlášky. V takýchto chvíľach som mala priblblý úsmev na tvári, pretože sa tomu proste nedalo neusmievať. :D

image

9. Zlomový bod alebo keď si chce autorka udržať čitateľa
a vám ani na um nezíde, že by to mohla urobiť
Je síce pravda, že v druhej a tretej knihe bolo tej akcie menej, ale mne to vôbec nevadilo, pretože mohla dať autorka viac priestoru jednotlivým vzťahom. Za celú tú dobu ma ani nenapadlo, že autorka mi zlomí srdce a jeden a pol knihy ma nechá celú zdrvenú z toho, čo urobila. Ja tento bod veľmi ako plus neberiem, ale môžno niektorí čitatelia sa v takýchto situáciach vyžívajú.

image

10. Skvelý koniec alebo "Žili šťastne, až kým nepomreli"
Možno je tento bod trochu menší spoiler, ale je pravda, že ak viem o nejakej knihe, že sa skončí zle, tak ju radšej nečítam. Možno to u vás neplatí, ale u mňa áno. Tu som o tom vôbec netušila, takže som bola nadšená, keď na konci autorka všetkých nepozabíjala. :D
A vďaka nemu som jej odpustila aj spomínaný bod vyššie. :)


No čo? Prečítate si túto sériu? Presvedčila som vás?
Alebo ste boli rýchlejší ako ja a máte ju už prečítanú? :)

5 komentárov:

 1. Ja neviem-upírov nemusím, ale viem, že väčšina túto sériu chváli, presne ako ty :) Ale páči sa mi, že vyzdvihuje priateľstvo, no najmä to, že všetko skončí dobre-za tento malý spoiler dakujem pretože ani ja nemám rada ked autor spraví zvrat a všetkých zabije a to úplne zbytočne!....budem uvažovať :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite pouvažuj, pretože ak sa ju rozhodneš prečítať, nebudeš ľutovať. :)
   A s tými upírami je to tak, že to síce sú upíry, ale pri čítaní si to ani neuvedomuješ. Ako áno, sú tam také scény, keď sa spomenie, že boli zoslabnutí, lebo už tri dni nepili, dajme tomu, ale nie je to nič strašné. No veď uvidíš, keď ju budeš čítať. ;)
   Som rada, že nie som sama, pretože koniec buď ešte viac knihu vylepší alebo ju ešte zhorší. :D Ja som skôr za Happily ever after... :D :)

   Odstrániť
 2. Takéto knižky môžem:D

  mrkni na moju novú giveaway:
  http://byfoxygreen.blogspot.sk/2015/01/buy-or-win-2-giveaway.html

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Odporúčam prečítať. :)
   Wow, už zase? :D Ty si neuveriteľne zlatá! :) Rada sa zúčastním. :)

   Odstrániť
 3. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Přidejte se k úspěšným Spojte se s více než 4 miliony obchodníků a investorů ze 170 zemí

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovedaťOdstrániť